Tüfenkçi Stadı İnceledi; ARALIK’TA AÇILACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yapımı devam eden ve geçtiğimiz günlerde yüzde 90’ı tamamlandığı yönünde açıklamalarda bulunulan Turgut Özal Arena Stad ‘ında incelemelerde bulundu

img_7845

Kapasitesi 25 bin kişi olarak planlanan ve daha sonradan 30 bin kişiye çıkarılan Turgut Özal Arena Stadını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ziyaret etti. Vali Mustafa Toprak, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Gençlik ve Spor İl Müdürü M. Sadi Fındıklı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve Stad inşaatını üstlenen yüklenici firma yetkilileri bakan Tüfenkci ’nin ziyareti esnasında yanındalardı. Stad inşaatının hangi süreçte olduğunu ve yaşanan sıkıntıları dinleyen Bakan Tüfenkci, yüklenici firmadan Stadın, Lig’in ikinci yarısına kadar, Aralık ayının sonlarında yetişmesi sözünü aldı. Yapılan Stadın UEFA standartlarında olduğunu söyleyen Tüfenkci, yapılan stadın Malatya ya yakışacağını söyledi. Türk Futbolunun hak ettiği yerlere gelmesi gerektiğini söyleyen Bakan Tüfenkci şu cümleleri kullandı;” Bizim Genel Başkan Yardımcımız, Belediye Başkanımız, Valimiz ile beraber Malatya ve Malatya sporu için çok önemli olan özellikle gençlerimizin, profesyonel futbolcularımızın spor yapabilecekleri, UEFA standardında bir stada Malatya’nın ihtiyacı vardı. Bu saha gerçekten başlangıçta biraz sıkıntılarla yürüse de şimdi gördüğünüz gibi mükemmel bir şekilde devam ediyor. Bugün sporu özendirici etkinlikler varsa bunları nasıl tamamlayabiliriz, bunları  Malatyalıların hizmetine nasıl verebiliriz bunu yerinde görmek için bugün buradayız.

STAT UEFA KRİTERLERİNİN TAMAMINI KARŞILIYOR

Gördüğümüz kadarıyla beklenenden daha önce sahanın teslimi söz konusu. İnşallah Yeni Malatyaspor’un ligdeki durumu da daha da iyileşerek şampiyonluğa doğru giderken alt yapının ve futbol oynayacağı sahanın hazır olması, Malatya’ya yakışır bir sahanın olmasını arzu ediyoruz. Bu noktada bizler elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnşallah eksiklikleri de tamamlayarak, eksiği olmadan bir sahayı Malatya’nın hizmetine sunmuş olacağız. Bildiğiniz gibi AK Parti iktidarlarında sadece Malatya’da değil Diyarbakır, Samsun, Konya, Batman, Kayseri muhtelif şehirlerimizde mükemmel sahalar yapıyoruz. Bunların her biri Avrupa standardı ayarında ve UEFA Kriterlerinin tamamını karşılıyor. Bu statlardan çıkacak sporcular ve takımlarımız özellikle bizi Avrupa’da Dünyada Türk futbolunun hak ettiği yere gelmesi noktasında alt yapı eksikliğini gidermiş olacak.

Stadın ismi  15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İLE ALAKALI KOMİSYONDA?

Bunu ayaküstü karar verecek bir noktada değiliz. Oturur şehrin dinamikleri ile konuşulur şehir ile beraber stada bir isim buluruz. Önemli olan stadın yapılmasıdır.

STADIN EKSİKLİKLERİ

Buraya geliş amacımız eksiklikler nelerdir bunu yerinde tespit edip bunların giderilmesi noktasında gayret göstereceğiz ve inşallah eksiklikleri tamamlamış bir şekilde biz stadı açmış oluruz diye düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Gençlik ve Spor Bakanımız ile birlikte Malatya’ya gelip bu eksiklikleri gördükten sonra ona aktaracağız, son noktayı da kendisi açıklar inşallah.”

ATLETİZM PİSTİDE İNCELENDİ

Turgut Özal Stadının hemen yan tarafında yenilenen ve genişletilip, geliştirilen Atletizm pisti ile ilgili Bakan Bülent Tüfekci ’ye açıklama yapan, Gençlik ve Spor İl Müdürü M. Sadi Fındıklı, Atletizm pisti ile Stadın arasına bir tribünün yapılmasının uygun olacağını söyledi. Yapılacak tribünün Maç sonrası taraftarların atletizm kısmına taşmamasını sağlayacağının altını çizen Fındıklı, Bakan Tüfenkçi ’nin bu konuda yardımcı olmasını talep etti. Atletizm pisti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi şu ifadeleri kullandı;”  Biz özellikle gençlerimizin terörden uzak kötü alışkanlıklardan uzak topluma faydalı gençler olmasını istiyoruz, enerjilerini sokaklarda değil, spor salonlarında harcamalarını istiyoruz. Burada yapacakları antrenmanlarla çalışacakları spor branşları ile Türkiye’nin adını Dünyada duyurmalarını istiyoruz. Bununla ilgili bütün yurtta bir altyapı seferberliği başlatmış durumdayız. Özellikle bu alana baktığımızda salon sporlarının yapıldığı bir spor salonu; basketbolu, hentbolu, voleybolu ile ve diğer kapalı spor salonunda yapılan branşlarla beraber gerçekten Malatya’ya yakışan bir tablo. Hemen yanında bir yüzme havuzumuz ki özellikle Malatya’da son yıllarda yüzmede başarılar da yakalamaya başladık. Esasında bu başarıların altında bu salonlar yattığını düşünüyoruz. Yine gençlerimizin her türlü faaliyetini gerçekleştirecekleri hem sosyalleşme adına hem kendini diğer sadece sporda değil, müzikte de kültürde okumada geliştirecekleri gençlik merkezleri de tamamlanmış durumda. İnşallah yeni sporcularımızın yetiştirilmesi noktasında 10-12 branşın birlikte çalışacağı bir sporcu fabrikası diye adlandırılan bir yapı ile beraber Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün de birlikte bulunduğu bir bina da hızla yükseliyor.  Umut ediyoruz ki gezmişte bu başlanan binalar ve kompleksler hızlı bir şekilde tamamlanarak Malatyalıların hizmetine açılır. Gençlerimiz enerjilerini bu salonlarda harcarlar ve topluma Malatya’ya faydalı, Malatya sporunun adını Türkiye’de duyulması adına yeni yeni arkadaşlarımız katılır. Ben bu tesislerin inşallah kısa zamanda bitirilerek Malatya’mıza ve Türkiye’mize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. “

GENÇLER ENERJİSİNİ SOKAKTA DEĞİL, STADYUMDA HARCAMALI

Atletizm pistini inceledikten sonra Malatya Şeker Spor Tesislerinde incelemede bulunan Tüfenkçi Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını istediklerini vurguladı. Tüfenkci şu ifadeleri kullandı; “Gençlerimizin terörden, kötü alışkanlıklardan, uyuşturucudan uzak topluma, millete ve devlete faydalı birer gençler olmasını istiyoruz. Enerjilerini sokaklarda değil, spor salonlarında harcamalarını istiyoruz. Burada yapacakları antrenmanlarla, çalışacakları spor branşlarıyla Türkiye’nin adını dünyada duyurmalarını istiyoruz. Bununla ilgili bütün yurtta bir altyapı seferberliği başlatmış durumdayız.” AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise kente çok önemli spor alanı kazandırıldığını belirtti.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…