“Parsel bazlı imar yönetmeliği yasaklanacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel dönüşüme karışacağız ama imar planı yapmayacağız. Makul iş yapan herkes başımın tacı. Ancak kirli işler dönüyorsa mezardan babam bile kalksa benim kapım kapalıdır. Yeni belediye yasası geliyor. Parsel bazlı imar değişiklikleri yasaklanıyor.” dedi

Malatya İşadamları Derneği Aylık toplantılarının 62’incisi düzenlendi. Toplantının konuşmacı misafiri T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki oldu. Polat Renaissance Otel’de gerçekleştirilen toplantıya 500’e yakın üye işadamı davetliler katıldı Toplantının açılış konuşmasını yapan MİAD Genel Sekreteri Hakan Odabaşı, toplantının akışı ve Bakan Özhaseki’nin özgeçmişini davetlilerle paylaştı. Odabaşı’nın ardından söz alan MİAD Yatırım ve Ticari İşler Sorumlusu Ferhat Tomo, dernek bünyesinde devam projeler hakkında bilgilendirmeler yaptı. Konuşmasını yapmak üzere, MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş sahneye davet edildi. Yoğun temposuna rağmen toplantıya katılım gösteren Özhaseki’ye teşekkür ederek sözlerine başlayan Akdaş, Kayseri’nin Türkiye’ye model il olması konusuna değinerek, Özhaseki’nin bu konudaki çalışmalarını takdirle karşıladığını belirtti. Akdaş; “Esas olan şey memleket değil, vatan sevgisidir. 15 Temmuz bu ülkenin miladıdır. Kurtuluş savaşını göremedik ama 60’lı yıllardan itibaren ülkenin üzerinde oynanan oyunlara şahit olduk. Evimiz ve ailemizden daha önemli bir konu olan vatanın bütünlüğü konusunda ortak tavır gösterdik. Bu birlikteliğimizi dostlar da düşmanlar da görmüş oldular” dedi. Dernek faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projelerinden de bahseden Başkan Yunus Akdaş, Malatya’da ikincisi yapılacak olan Konukevi’nin, MİAD Üye işadamı Şahin Nalbant’ın ana sponsorluğunda gerçekleşeceği müjdesini verdi. Akdaş konuşmasının sonunda, şehir ve imar konusunda sektörün önerilerini aktardı.

YAŞAR: MALATYA İLE İLGİLİ POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYORUZ
AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar’da konuşmasında, toplantıya katılan işadamlarının toplam istihdam, ciro ve üretim olarak ulusal ölçekte olduğunu ifade ederek; “MİAD’ın perspektifi, sekreteryası ve çalışmaları ulusal ölçektedir. Burada tırnaklarını kazıyarak güç akıl enerji tecrübe birikimi ile katkılar sağlayan insanlar var. Sn. Bakan şu anda en deneyimli belediyecilik birikimine sahip insan. Türkiye’de gecekondusuz planlı bir şehir oluşturan, şehir siyaseti konusunda çok deneyimli bir bakanımız. Çevre ve şehircilik bakanlığında Mehmet Özhaseki’nin olması Türkiye için bir fırsattır. Hem belediyeci hem işadamı hem de köklü bir aileye mensup olan Bakan Özhaseki’den Malatya ile ilgili pozitif ayrımcılık bekliyoruz” dedi. Malatyalılar olarak birikiminden faydalanmak istiyoruz.

ÖZHASEKİ: MAKUL İŞ YAPAN HERKES BAŞIMIN TACI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’de davetlilere hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bakanlık artık imar planı yapmayacak. Kentsel dönüşüme karışacağız ama imar planı yapmayacağız. Makul iş yapan herkes başımın tacı. Ancak kirli işler dönüyorsa mezardan babam bile kalksa benim kapım kapalıdır. Adaletli olarak birtakım kuralları ve prensipleri tam oturtacağız. Yeni belediye yasası geliyor. Parsel bazlı imar değişiklikleri yasaklanıyor. Şöyle bir vicdan var mı; masum, helaliyle iş yapan hukuka uyduğu zaman imar alacak. Adamını bulan, eli kolu oynayan gidecek bunu artıracak. Bunun dinde imanda yeri yok, bu helal değil bunu çok net söylüyorum. Burada bir şehir cinayeti var. Bakanlık bundan sonra imar planı yapmayacak. Kentsel dönüşüme karışacağız o ayrı bir şey. Ancak imar planı yapmayacağız. Tanıdığı bulan bize geliyor. Böyle bir şey yok. Hele İstanbul için söylüyorum bazı belediyeler bunu yapıyor. İmar planları 2 ise 4’e ya da 8’e çıkarıyor. 15 milyonluk şehri 30 milyon yaptınız. Sorunları, altyapıları nasıl çözeceksiniz” dedi. Bakan Özhaseki konuşmasını şöyle sürdürdü; “”Bir başka konu daha var, müteahhit arkadaşlar bilir. Bir yerde değer artışı oluyorsa bu değer artışı belediye tarafından bir şekilde alınıyor. Nasıl alınıyor pekala, bir okul, cami ya da yurt yaptırıyor, bunlar masum gözükebilir. Diğer türlü çirkin ilişkiler içerisinde de alıyor. Bunu da yasaklıyoruz. Daha doğrusu böyle bir değer artışı oluşuyorsa parselde bunun değerini bir komisyon biçecek ve kamu o değeri alacak. Havada kalıp da kimin cebine gideceği ortam oluşmasın diye çırpınıyoruz. Vatanı sen mi kurtaracaksın daha ne yolları bulunuyor diyenler de kendileri bilir. Emin olun zehir zıkkım olur. Makul iş yapan herkes başımın tacı. Ancak kirli işler dönüyorsa mezardan babam bile kalksa benim kapım kapalıdır.” Bakanın konuşmasının ardından, MİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Aziz Yeniay ve MİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oflaz’ın moderatörlüğünde soru – cevap bölümüne geçildi. Programın sonunda, Yeni Malatyaspor’a sponsorluğundan dolayı Evkur Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kan, yılın genç girişimci ödülünü almasından dolayı HSC Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan’a Bakan Mehmet Özhaseki tarafından plaket takdim edildi. Toplantının sponsorluğunu yapan Çalık Holding adına da Şahin Nalbant tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye günün anlam ve önemine istinaden tablo takdim edildi.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…