OTOMOBİL FİYATINA Malatya Bol Paça Güvercini

 


Yunus Bey Malatya Güvercininin diğer güvercinlerden farkı nedir? Malatya dışında bir yerde yetişiyor mu?

Bu güvercinler Malatya güvercini, Malatya’ya has bir ırk. Türkiye ve Dünyada sadece Malatya’da bu ırk var. Bir tek Rusya’da buna benzer güvercinler var ama Malatya güvercini kadar güzel ve has değil. Malatya güvercini diğer illerde süs güvercini olarak biliniyor. Bunların ayrı özellikleri var. Süs güvercinidir ama aynı zamanda taklacıdır. Uzun mesafeden bırakıldığında geri geliyor. Posta güvercinleri gibi.  50 ila 60 kilometre uzaklıktan evini bulma özellikleri var. Mardin kuşları gibi süs olmasının yanında takla atabilir.

Bol Paça güvercinlerini nasıl yetiştiriyorsunuz, bakımları nasıl?

Sezonun başında biz bunları dişi ve erkek diye ayırıyoruz. Dinlenmeye alıyoruz. Yazın başında biz bunları tekrar eşliyoruz. Eşledikten sonra bunlardan yavru almaya başlıyoruz. Bir çift kuştan ortalama 12 yavru alınıyor. Yavrular 30 günlük olduktan sonra bunların özel aşıları ve ilaçları var. Bunlar çok önemli.

SADECE LİBYA’ YA SATABİLİYORUZ

Bundan üç yıl önce Libya’dan bu kuşları almaya geldiler. Yaklaşık 4bin ile 5 bin arası sattık. Yurt dışından feci derecede talep var. Vatandaşlar bunu pek bilmiyor. Malatyalı bile kendine ait olan güvercin ırkını tanımıyor. Bu kuşları sadece Libya’ya satabiliyoruz. Libya’ya satabilmemizin nedeni gümrük sorunu çözmüş olmaları.

Farklı ülkelerde de bu kuşlara talep var mı?

Diğer ülkelerden de talep yoğun oluyor ama gümrük sıkıntısından dolayı bu kuşları satamıyor ve ticaretini yapamıyoruz. Bahreyn, Arabistan, Rusya, Almanya, Belçika, Katar ve adını sayamayacağım birçok ülkeden talep var. Gümrük sıkıntısı olduğundan dolayı o ülkelere kuş yollayamıyoruz.

Peki Libya bu sorunu nasıl çözmüş ?

Canlı hayvanı gönderme açısından çok büyük sıkıntı çıkarılıyor. Libya bu sıkıntıyı çözdüğü için onlara gönderebiliyoruz. Onların bu sorunu çözebilmesinin nedeni ciddi paralar ile çözmüş olmaları. Bir adet kuşun sadece yol parası 60 dolardı. Buradan 5 bin kuş götürüldü. Dubai’den müşterilerimiz geldi. Onlar da yine gümrük sıkıntısından dolayı götüremediler. Bu kuşlara çok talep var ama gümrükte sorun yaşandığı için satılamıyor.

 

Libyalıların alımları nasıl, sizi memnun ediyor mu?

Libya’dakiler genelde toplu alıyor. 150 ile 200 arası güvercin aldılar ilk etapta. Sonradan sipariş sayısını yükselttiler. Pazarlarken pazar alanı çok geniş, bu ırkın. Bu kuşların tanesi toplu alımda ucuz. 5 bin adette tanesi 300 dolar yani 900 liraya yakın bir miktarda oluyor. Tekli alımlarda tanesi bin dolardan 5 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Güvercinlerin fiyatı neye göre değişiyor?

Bunların fiyatları genelde Malatya güvercini olan Bol Paça Güvercinde, paça genişliği, tüylerin düzgünlüğü ve rengine göre değişiyor. Şuan ki fiyatlarda tanesi bin dolar ile 3 bin dolar arası değişiyor.

Yunus Bey bu güvercinleri genelde kimler besliyor?

Malatya piyasasında ünlü iş adamları besliyor, Savcılar besliyor, doktor tanıdıklarım var onlar da bu kuşları besliyor. Aslında gelir durumu ne olursa olsun bu kuşu Malatya’da herkes besliyor. Çoğu Malatyalı bu kuşları besler. Bu kuşların üretimini yapan sayılı kişiler var. Bu işi ben hobi olarak yapıyorum ama, tanığım geliri düşük insanlar var. Eğer bunu dışarıya gönderebilme ihtimalleri olsa, ya da bu güvercin ırkının tanıtım ihtimali olsa, gümrük sorunları çözülse, bu arkadaşlarımızda gelir sağlayabilir.

Yurt içinden bu kuşlara talep var mı?

Türkiye’nin diğer illerinde de talep var ama onlara da yollayamıyoruz. Şehirlerarası otobüsler kuşları almıyor. Bu sorunlar çözülse Malatya için de, bu arkadaşlarımız için de gelir kaynağı olacaktır. Onlar için bir gelir kaynağı ve bu kuşlar daha da kıymetlenir ve besleyen kişi sayısı daha da artar. En azından Malatya’nın ismini de bütün Dünya’ya duyurmuş oluruz. Dünya üzerinde sadece Malatya’ya özgün bir güvercin türü. Bunun dışında hiçbir yerde yok.

Bol Paça Güvercinlerinin beslenmesi nasıl? Normal güvercinlerden farklı mı?

Besleme olarak normal bir güvercinden hiçbir farkı yok. Sabahları buğday ve yedi çeşit karışık yem veriyoruz bunlara. Bir de akşam iki defa yem veriyoruz bunlara. Sularına vitamin katılıyor. Malatya Bol Paçalı güvercinlerin 6 ayda bir aşıları yapılıyor. Veba aşıları da yapılıyor. Çok sıkıntılı bir besleme süreci yok. Bu ırk değerlendirilmiyor. Çoğu insana soruyorum bu kuşları ilk defa görüyorum diyor. Malatyalı olmasına rağmen Malatya’da yaşamasına rağmen bu kuşların adını ilk defa duyuyorlar. Bilgilendirme olmadığı için anlatan olmadığı için bu kuşlar bilinmiyor.

MALATYA’ NIN TANITIMINA KATKISI BÜYÜK OLACAK

Bu konu ile ilgili yetkililere ne söylemek istersiniz?

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’den bir Malatyalı olarak ricamız, Güvercinleri yurt dışına satarken, yaşadığımız gümrük sıkıntısına çare bulunmasını sağlaması. Bu konuda yaşadığımız sıkıntı çok büyük. Malatya’mıza has güvercin ırkı olan Malatya Bol Paçalı güvercini Libyalılar bizden alıp başka ülkelere 7 bin dolara 10 bin dolara satıyor. Bu noktada yaşadığımız sıkıntı büyük. Bizim malımız neden değerli olmasın. Neden değerinde satılmasın. Birçok kardeşimizin durumu iyi değil. Sorun çözülürse güvercin besleyen sayısı artacak ve geçim sıkıntısı yaşayan birçok ailenin sıkıntıları çözülecek.  Malatya’nın tanıtımı için çok çok önemli bir nokta. Malatya’ya hiç yoksa yılda bine yakın insan kuş almak için geliyor. Kuşlarını seçip götürüyorlar. Bu noktada Bakanımız Bülent Tüfenkci ’nin bu soruna el atması gerekiyor.

 

>>> Ebubekir Atillın Röportajıa’n

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…