Onlarla Empati Kurabilmeliyiz!

Büyükşehir Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu liselerde başlattığı “Farklı Olanla Birlikte Yaşamak” konulu uygulamalı eğitim çalışmalarına devam ediyor

Program kapsamında Malatya Kernek Anadolu Lisesi, Niyaz-i Mısri Sosyal Bilimler Lisesi, Fetih Gemuhluoğlu Fen Lisesi, Fatih Anadolu Lisesi ve Akmercan Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen programlara yaklaşık 600 öğrenci katılırken, sunumlarını yapmak üzere emekli Milli Atlet Ramazan Cuğlan ve PDR Öğretmeni Nurettin Kaplan katıldı.  Bu proje ile amaçlarının Malatya genelinde engellilere yönelik bir farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Engelliler Çalışma Grubu Temsilcisi Seyit Soner Yılmaz,  “Malatya da yaklaşık 80 bin engelli yaşamakta ve bu engellilere karşı toplum içerisinde acıma duygusu ve hiçbir iş başaramayacaklarmış gibi bir bakış açısı var. Bizler buraya gelip kendimizi anlatarak neler başarabildiğimizi sizlere göstermek istiyoruz.” dedi.Konferansa katılan öğrencilere engelliler hakkında empati kurdurabilmek adına bir sunum yapan emekli Milli Atlet Ramazan Cuğlan, “Toplum içerisinde bizim de diğer insanlardan bir farkımız olmadığını ve hepimizin aynı haklara sahip olduğunu gösterebilmek adına bu programları yapıyoruz.” dedi. Görme engelli olarak toplumun bir parçası olduklarını ve toplumun engelsiz, engellilerinde toplumsuz asla olamayacağını dile getiren PDR Öğretmeni Nurettin Kaplan, “Hiçbir rahatsızlığı, engellisi veya sıkıntısı olmayan bir toplum olamaz. Bizlerde hayatın içerisinde sizlerle varız, sizlerle birlikte yaşamak zorundayız. Bu yüzden hepimiz kullandığı ortak alanları paylaşmalıyız.” dedi.

ZİHİNLERİMİZDEKİ ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ
Konferans hakkında görüşlerini dile getiren PDR Öğretmeni Sevgi Mutlu, bedenimizde olabilecek herhangi bir engeli yenebileceğimizi fakat esas engelin zihinlerimizde olduğunu vurgulayarak, “Bizden bireysel olarak farklı olan insanları aşırı korumacı yaklaştığımız zaman biz onların engeline bir engel daha eklemiş oluruz.” dedi. Bu tür programların sağlıklı insanlar yerine engelli olan insanların yapmasının farkındalık açısından daha önemli olduğunu söyleyen Fatih Anadolu Lisesi PDR Öğretmeni Mustafa Şahintürk, konferanstan dolayı Malatya Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreterliğine teşekkür etti. Farkındalık konferanslarına katılan öğrenciler Milli Atlet Ramazan Cuğlan ve PDR Öğretmeni Nurettin Kaplanla beraber görme engelli bir vatandaşı karşıdan karşıya geçirme veya bedensel engelli birine yardım etme konusunda çeşitli etkinlikler yaptılar. Öğrenciler verilen konferansların sonunda empati kurabilmek adına okul bahçelerinde kurulan engelli parkurlarında baston ve tekerlekli sandalye ile parkuru tamamlaya çalıştılar.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…