OKUL KIYAFETLERİ ALIRKEN DİKKAT

Okulların açılmasına az bir zaman kalmışken, Veliler Okul kıyafeti almak için mağazaları dolaşıyor. Akıllarındaki tek soru ise “ Çocuğuma alacağım kıyafet nasıl olmalı?”

 

Velilerin akıllarındaki sorulara, Rıfat Giyim Yönetim Kurulu başkanı Hamit Başpınar cevap verdi, velileri uyardı. Okul kıyafeti alırken alınan ürünün yüzde 100 pamuklu olaması gerektiğinin altını çizen Başpınar, Polyesterli ürünlerin çocuklarda pişiklere, hatta mantarlara neden olabileceğini söyledi. Kıyafetleri alırken CE Sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Hamit Başpınar, şu cümleleri kaydetti;” Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Bizim velilere tavsiyemiz son günlere bırakmadan, sıkışıklığa meydan vermeden bayramdan önce okul kıyafetlerini temin etmesi konusunda. Okul kıyafetlerinde bu sene hiç zam yapılmadı. Geçen seneki aldığı fiyatlar ile vatandaş yine bu senede aynı kıyafeti alıyor. Okul Formalarımız yüzde 100 pamuk. Polyesterli ürünleri kendi mağazamızda satmıyoruz. Çünkü Polyesterli ürünler çocuklarda mantar yapıyor. Bir yıl boyunca sürekli giydikleri için aynı formayı pamuklu olarak yapıyoruz, uzun süre dayanmasını sağlamak için. Okul forması bilindiği gibi çıkan yönetmeliğe göre okul forması olup veya serbest kıyafet seçilmesi velilere bırakıldı. Malatya’daki hemen hemen tüm okullardaki veliler okul formasını tercih ediyor. Okul Forması hem daha ekonomik, çocuklar için de daha iyi oluyor. Okullardaki güvenlik problemlerini de çözmüş oluyor. Öğrenciye okula aidiyetlik hissettiriyor. Okul formasını biz belirlemiyoruz. Okul Aile Birlikleri belirliyor. Okul Aile Birliği formaları belirleyip İnternet sitesinde yayınlıyor veya okula bir numunesini asıyor. Bizde bunlara bakarak yapıyoruz.

“MANTARA NEDEN OLUYOR”

Yetişkin bir insan bir kıyafeti haftada bir gün ya da iki gün giyer. Öğrenci haftanın 5 günü okul açık olduğu sürece her gün aynı kıyafeti giyiyor. Dolayısı ile kıyafetler Polyesterli olduğu zaman çocuklarda pişik yapar, mantar oluşumuna neden olur. Kaşıntılara neden olur. Biz yaptığımız ürünlerde genelde CE Belgeli kumaşlar kullanıyoruz ve yüzde 100 pamuk ve kanserojen madde içermeyen ürünlerden yapıyoruz. Polar’lar vardı. Bunlar şimdi kanserojen madde içerdiği için artık üretmiyoruz ve velilere satmıyoruz. Bütün ürünlerin içinde yıkama talimatları var. Veliler okul kıyafeti alırken, kıyafetlerin içerisindeki yıkama talimatlarına bakmaları çok önemli. Yıkama talimatının üzerinde alınan kıyafetin yüzde kaçının pamuk, kaçının polyester olduğu yazıyor. Bunları kontrol etmeleri çok önemli. CE Belgeli ürünleri seçmeleri gerekiyor. Bir husus daha var. Vatandaşlar yıkama talimatındaki talimatları uygulamıyorlar. Bu talimatlara uyulması halinde kıyafetin ömrü uzar, daha sağlıklı olur ve keseye rahatlık verir.  Vatandaşların kıyafetleri güvenilir yerlerden alması gerekiyor. Alınan yerlerde merdiven altı diye tabir edilen yerlerde üretilmiş ürünlerin alınması, sırf rengi benziyor diye o ürünlerin alınması çocukların sağlığını riske atıyor. 5 lira ucuz olsun mantığı ile hareket edilmemeli. Bilinen yerlerden güvenilir yerlerden alınması daha uygun olacaktır.

Okul Kıyafeti (1)

FİYATLAR NE DURUMDA?

Devlet okullarında Okul Aile birliklerinin belirlediği formaların fiyatları 80 lira ile 110 lira arasında değişir. Burada kalite hep aynı. 80 liralık forma takımında 3 parça ürün varken 110 liralık takımda 4 veya 5 parça vardır. Bu ürünlerin çeşitliliği ve sayısına bağlı değişiyor. Özel Okulların formalarında ise fiyatlar biraz daha farklı. Ürün sayısını biraz daha fazla tutuyorlar. Daha seçenekli istiyorlar. Kalite olarak Özel Okul ve Devlet Okulları formalarının kalitesi aynıdır. Özel Okullar ürünlerin sayısını fazla istediği için doğal olarak fiyatta da değişkenlik oluyor. Günlere göre ve derslerin çeşitliliğine göre kıyafet istendiği için Özel Okulların forma fiyatları 200 lira ile 300 lira arasında değişiyor.

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…