MÜSİAD İhracat Seferberliği İçin İran’da

Geçtiğimiz günlerde Malatya için ihracat seferberliği ilan eden ve kapsamlı bir projeye imza atarak süreci başlatan MÜSİAD Malatya Şubesi, Mehmet Balin başkanlığında bir iş adamları heyeti oluşturarak İran’a hareket etti

Hareket öncesinde açıklamalarda bulunan Başkan Mehmet Balin, “Malatya için büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaşmanın yolu planlı ve projeli biçimde icraat yapmaktan geçiyor. Bizler iş adamları olarak hep diyoruz ki Malatya ekonomisini şahlandıracak kritik hamle ihracat hamlesidir. Bir süredir bu hamleyi en hızlı ve etkili şekilde nasıl yapacağımızı planlıyorduk. Planlamamızı yaptık ve aksiyonlarımıza başladık. Yurt dışı iş geliştirme çalışmalarımız kapsamında ilk temaslarımızı İran’da gerçekleştireceğiz. İnşallah Malatya’mızın kalkınmasına vesile olacak güçlü bağlantılar kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

MALATYA İHRACATI İÇİN BÜYÜK ADIM
İlk ziyaretin neden İran’a planlandığına ilişkin bir soru üzerine MÜSİAD Başkanı, Türkiye’nin İran ile olan dış ticaret hacmini 30 Milyar Dolara çıkarma hedefi olduğunu hatırlatarak “İran ülkemiz ihracatı için hedef ülkelerdendir. Geçmişte 22 Milyar Dolara dayanan ticaret hacmimiz bugün 10 Milyar Doların altında seyretmektedir. Dolayısıyla İran ile geliştireceğimiz ticari bağlar hem Malatya’mız hem de ülkemiz adına büyük önem arz etmektedir. Kaldı ki tarihsel bağlarımız ve komşuluk ilişkimiz bulunan bir ülke olan İran, gerek coğrafi konumu gerekse pazar özellikleri bakımından bizim için ideal bir hedeftir.” İfadelerini kullandı. Farklı sektörlerin temsil edildiği Malatya MÜSİAD iş adamları heyeti Tahran ve İsfahan’da 4 gün süresince temaslarda bulunacak. İhracat olanaklarını ve işbirliği ortamını geliştirmeyi hedefleyen heyet Pazar günü Malatya’ya dönecek.

“HEDEF 3 MİLYAR DOLAR” DEMİŞTİ
Başkan Mehmet Balin daha önce yaptığı açıklamalarda Malatya iş dünyasının 250-350 Milyon dolar bandındaki ihracat rakamlarını artık kabullenmemesi gerektiğini belirterek 2023 yılı Malatya ihracat hedefini kayısı için 900 Milyon Dolar ve toplamda 3 Milyar Dolar olarak açıklamıştı.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…