“Muhtarlarla İstişareye Önem Veriyoruz”

Malatya Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Yağlıca ve bazı mahalle muhtarları, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti. Başkan Gürkan, muhtarlarla istişareye büyük önem verdiklerini söyledi.

Ziyarete Malatya Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Yağlıca, Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, beraberinde İzzetiye Mahalle Muhtarı Alâeddin Aktaş, İstiklal Mahalle Muhtarı Levent Yeler, Hasan Varol Mahalle Muhtarı Özkan Oyan ve Hidayet Mahalle Muhtarı Engin Güleç, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, muhtarların önemine dikkat çekerek, “Bizim yol haritamızın ve yön pusulamızın belirlenmesinde muhtarlarımız olsun, sivil toplum örgütleri olsun, sendikalar, meslek kuruluşları, kanaat önderleri, yerel önderlerimiz olsun, bizim yol haritamızda önemli etki ve katkı sağlayan kişi ve kuruluşlardır. Muhtarları, seçilmiş ve aynı zamanda demokrasinin pınarı olarak tarif ediyoruz. Yani demokrasiyi bir nehir olarak telakki edeceksek, muhtarlarımızda o nehri besleyen çeşmeler ve kaynaklardır. Bu anlamda muhtarların çalışmalarını ve yerlerindeki konumlarını önemsiyoruz. Onlar bulundukları mahalde gerçek anlamda yöneticilik yaptıkları zaman, bizim elimizi kolumuz güçlendiriyorlar, işimizi kolaylaştırıyorlar” dedi.

“KAPIKAYA BARAJI ŞU ANDA DOLU”
Tarımsal sorunlar hakkında bilgi veren Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer şunları söyledi: “Derneğimizin ziyareti sebebiyle bende ziraat odasını ilgilendiren tarımsal sulama ile ilgili başkanımıza bir dosya sunacağım. Biliyorsunuz Kapıkaya Barajı şu an da dolu. 40 bin dönüm araziyi sulamada kullanıyoruz. Yanında bulunan 100 bin dönüm de bu barajdan sulanabilecek. 70’li yıllarda bu baraj yapılırken açık kanal sistemi üzerinde bir hesap yapılmıştı. Açık kanal ile kapalı sistem arasında yüzde 65-70 oranında bir fark oluşuyor. Bu tasarrufu yapabilirsek 100 bin dönüm arazi sulanabilir.”

“MOTOPOMP DENİLEN BİR SİSTEMLE ARAZİNİN BİR KISMI SULANIYOR”
Tarımsal sorunları gerekli yerlere ileteceklerini belirten Başkan Gürkan, “Geçtiğimiz günlerde Karatepe mevkiine yaptığımız ziyaretimizde Yarımcahan, Karatepe, Ağılyazı, Şişman, Kuluşağı bölgesinde 100 bin dönüm üzerinde bir arazi var. Bu arazi motopomp denilen sistemle bir kısmı sulanıyor. Bir kısmında da susuz olarak tarım yapılıyor. Buranın sulanması hem milli ekonomi açısından, hem o bölgede ki çiftçimize katkı sunması açısından, hem de çevrenin yeşermesi anlamında önemli bir katkı sağlayacaktır. Ziraat Odası başkanımızın da çok dikkatini çekmiş. İnşallah el ele vererek birlik ve beraberlik içerisinde bu konuyu Devlet Su İşleri yetkililerine ve Bakanımıza ileterek, bu problemin yerinde çözülmesi ve ek proje kapsamında değerlendirilmesine çalışacağız” dedi.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…