“Mars’a 2030’da Gideceğiz!”

Sırrı Oğuz, NASA’nın uzayın derinliklerini keşfetmeye yönelik çalışmalarında Mars projesinin çok önemli bir adım olduğunu söyledi. NASA’daki tek üst düzey Türk yönetici olan Oğuz, yapım aşamasında görev aldığı Orion uzay aracının Mars yolculuğunu 3 astronot ile yapacağını bidirdi

İnönü Üniversitesi tarafından Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Malatya Teknopark ile Yeşilyurt Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen ROBOCOT Malatya 2017 Bilim Şenliği’nin ikincisi 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen şenlik, geleceğin mucitlerinin geliştirdiği birbirinden iddialı robotlarının çekişmesine sahne oldu. Robotik teknolojilere toplumun her kesiminde ilgi uyandırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla geçen yıl ilki gerçekleştirilen ROBOCOT Malatya 2017, gördüğü büyük ilgi nedeniyle bu yıl uluslararası düzeyde bir bilim şenliğine dönüştürüldü. ROBOCOT Malatya 2017, pek çok bilim insanın yanı sıra Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) çok önemli bir önemli konuğu ağırladı. Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Johnson Uzay Merkezi Piroteknik Sistemler Yöneticisi Sırrı Oğuz, NASA’daki deneyimlerinin yanı sıra yeni projeleri katılımcılarla paylaştı.

MARS’A 3 ASTRONOT 6 AYDA GİDEBİLECEK
Sırrı Oğuz, NASA’nın uzayın derinliklerini keşfetmeye yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, insanlı Mars uçuşunun bunun en önemli adımlarından biri olacağını söyledi. 2008’den itibaren 4 yıl boyunca Mars için hazırlanan Orion uzay aracının sistem mühendisliğini yaptığını ifade eden Oğuz, şunları söyledi: “Orion’un en yakın görevi Mars’a insanlı ilk uçuşu yapmak olacak. Mevcut teknoloji ile Mars’a gidebilirsiniz ama dönemezsiniz. 2030’dan önce Mars’a insanın gitmesi imkansız. Daha doğrusu gidebilir ama dönemez. Orion üç kişilik mürettebatla Mars’a 6 ay sürecek ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Mürettebat çalışmalarını tamamladıktan sonra yine 6 aylık bir yolculukla dünyaya dönecek.” Sırrı Oğuz, NASA’nın 3 özel şirkete uzaya insan ve kargo taşıyacak uzay aracı yapma yetkisi verdiğini, o şirketlerden Sierra Nevada’nın sahibinin ise Türk bir çift olduğunu söyledi. Sierra Nevada şirketine ait Dream Chaser adlı uzay aracının şimdilik sadece kargo taşıma yetkisinin bulunduğunu anlatan Oğuz, ancak birkaç yıl içinde insanlı uçuş izni de alacağını bildirdi. Oğuz, “Yöneticisi olduğum birim işte bu uzay araçlarıyla ilgili sertifikasyon işlemlerini yapıyor. Birinin sahibinin Türk olmasıyla ayrıca gururlandığım özel şirketlerin yapacağı araçların en geç 2020’de hizmete alınmaları öngörülüyor” dedi.

[kirmizi-kutu]TÜRKİYE ROKET YAPACAK KAPASİTEYE SAHİP ANCAK BUNLAR STRATEJİK KARARLAR
Türkiye’deki uzay çalışmalarını da değerlendiren Sırrı Oğuz, özellikle Roketsan’ın çok ileri düzeyde projelerinin bulunduğunu altını çizdi. Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu başarıyı Roketsan uzmanlarının yazdıkları makalelerde, verdikleri konferanslarda görüyoruz. ABD’de uzay çalışmaları ile ilgili makaleleri değerlendiren benim de içinde bulunduğum 30 kişilik bir kurul bulunuyor. Kurulun benim dışımdaki tek yabancı üyesi Roketsan Piroteknik Sistemler Tasarım Müdürü Suzan Koç. Bu bile tek başına Rokaetsan için önemli bir gurur kaynağı. Roketsan isterse roket yapabilecek kapasiteye sahip. Ancak bunlar stratejik kararlar. Türkiye bu alana yatırım yapmak istiyor mu? Soru bu.” Sırrı Oğuz konuşmasını “Uzayda bir gün bir Türk kızını da özlem dolu gözlerle dünyaya bakarken görebilmeyi umuyorum. Niçin olmasın?” sözleriyle tamamladı.[/kirmizi-kutu]

DOÇ. DR. YILMAZ UYGUN: 4. SANAYİ DEVRİMİ TÜRKİYE İÇİN FIRSAT OLABİLİR
Massachusetts Institute of Technology (MIT) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Uygun ise konuşmasında dünyanın 4. Sanayi Devrimi’nin eşiğinde olduğuna dikkat çekti. Öncekilerde olduğu gibi bu sürecin sonucunda da kazananların ve kaybedenlerin olacağını vurgulayan Doç. Dr. Uygun, “4. Sanayi Devrimi Türkiye, Brezilya, Meksika gibi sınırda olan ülkeler için fırsat olabilir. Dünya çapında başarılı olmak istiyorsak, yeni teknolojilere yatırım yapmalıyız. İnternet temelli şirketler kazananlar tarafında olacaklar ve çoğalacaklar” dedi.

MİAD BAŞKANI YUNUS AKDAŞ: GENÇ MUCİTLERE DESTEK VERİYORUZ
MİAD Başkanı Yunus Akdaş, bölgenin en köklü bilim yuvası olan İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ROBOCOT Malatya 2017’ye destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. NASA’da Türkiye’nin gururu iki değerli bilim insanını Malatya’da ağırlayarak gençlere bir yön gösterdiklerini ifade eden Yunus Akdaş, “İmkân verildiğinde ve fırsatları iyi değerlendirdiklerinde gençlerimizin neleri yapabileceğini bu iki bilim insanımızın örneğinde olduğu gibi çok iyi biliyoruz. Özellikle Anadolu’da bu tür organizasyonları destekleyerek geleceğin yeni bilim insanlarının ve mucitlerin yetişmesine katkı vermek istiyoruz” diye konuştu. Şenlikte, çocuk ve gençler için 4 ayrı kategoride düzenlenen robot yarışmasına yaklaşık 250 kişiden oluşan 50 ekip katıldı. ROBOCOT Malatya 2017 kapsamında ayrıca yeni girişimci, yeni fikir ve yenilikçi yazılım fikirleri, drone yarışmaları organize edildi. Genç mucitlerin çalışmalarından oluşan sergi iki gün boyunca ziyaretçiler tarafından gezildi.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…