KIŞ AYINDA SICAK SUYA ÇARE ” BANYO KAZANLARI”

Soğukların başlaması ile kışa hazırlık başladı. Kış aylarında sıcak suya çözüm arayan vatandaşlar, çareyi Banyo Kazanlarında arıyor

Eylül ayının sonuna gelindi. Soğuklar yavaş yavaş kendini hissettiriyor. Kış aylarında en çok sıkıntı çekilen nokta ise ihtiyaçların karşılanması için sıcak su. Sıcak su genelde merkez ilçelerde kombilerden karşılanıyor ancak kırsal bölge ve mahallelerde doğalgaz olmadığı için klasik yöntemlerle bu ihtiyaç karşılanmaya çalışılıyor. Sıcak suyun daha kış aylarında rahat karşılanabilmesi için Banyo kazanları, Bakırcılar çarşısında görücüye çıktı. Bakırcılar Çarşısı esnafının dükkânlarının önüne dizdiği kazanlar alıcılarını bekliyor. Banyo kazanlarının alıcılarının kışın sıcak suyu daha kolay karşılamasından dolayı kullanışlı olduğunun altını çizen esnaflar, her bütçeye uygun olduğunu söylüyor. “ Kış ayında, sıcak su için kapı önünde kazanla su ısıtmaya gerek yok” ifadelerini kullanan esnaflar şunları aktardı;” Merkez dediğimiz ilçelerde sıcak su için genelde kombiler kullanılıyor. Ama mahallelerde, kırsal kesimlerde soba üzerinde, kapı önünde kazanda sular kaynatılıyor. Bu sıkıntıya çözüm için, bakırcılar çarşısı esnafı olarak Banyo Kazanı dediğimiz, sıcak su kazanlarını yapıyoruz.

SU TESİSATINA BAĞLANABİLİNİYOR

Sıcak su kazanlarının alt tarafı normal soba gibi. Odun, kömür veya daha farklı yakıtlar kullanılıyor. Alt taraftan ısının artması ile birlikte kazanın içerisinde bulunan su tankı ısınıyor. Kaynama noktasına geldiğinde, üst taraftan veya alt taraftan boşluklarında buhar çıkıyor. Bu kazanların iki türlü olanı var. Bunlardan biri normal kazan üzerinde muslukla sıcak su alınabiliyor. Su eksildiğinde kullanıcılar kova veya hortum ile kazanın tankerini dolduruyor. Diğeri ise tesisatta sıcak su için ayrılmış hatta bağlanıyor. Yani sadece banyoda kullanılmıyor. Mutfakta veya abdest alınırken sıcak suya ihtiyaç duyulursa herhangi bir sıcak su musluğuna Kazandan su gidiyor. Kazanın içerisindeki su azalmıyor. Eksilen su tekrar tesisat bağlantısından kazana aktarılıyor. En kullanışlı olanı ikinci bahsettiğim kazan türü. Hem rahat hem de güvenlikli.

ISI FAZLA VERİLMEMELİ

Kazanları kullanırken vatandaşların dikkat etmesi gereken bir nokta var. Tesisata bağlanan kazanların alt tarafındaki ateşin yakıldığı yere, kömür veya başka kuvvetli yakıtlar kullanılmamalı. Bu yakıtlar kullanılırken kontrol edilmezse, yani ara sıra musluk açılmaz veya içerisinde biriken buhar alınmaz ise kazanın tahliye boruları patlayabilir. Bu patlama zannedildiği gibi tesiri fazla bir patlama değil. Sadece tahliye çıkışındaki plastiğin sıcak sudan erimesine neden olacak kadar bir patlama. Isının fazla verilmesi veya ateşin yakıldıktan sonra suyun kullanılmaması buna neden oluyor.

GÜVENİLİR YERDEN ALIN!

Banyo kazanlarının güvenilir bir yerden alınması ve montajının güvenilir kişilere yapılması gerekiyor. Baştan sağma yapılmış bir işten hayır görülmez. İsmi duyulmuş veya duyulmamış, işini iyi yapan biri varsa gidip oradan alınması her zaman iyidir. Sıcak su kazanları genelde üç çeşidiyle müşterilere satılıyor. Bunlar, Sac’dan, Krom’dan ve Bakır’dan yapılan kazanlar. Genelde Sac ve Krom alınıyor. Ama en kalitelisi Bakırdan yapılan kazan. Sac ve Krom’un çok alınmasının nedeni Bakır’a göre daha ucuz olması. Kazanlar genelde Bakır olanı 300 liradan başlıyor. Sac olanı 70 lira ile 130 lira arası değişiyor. Ama krom olanının fiyat aralığı ise 150 lira ile 230 lira. Bu fiyatlar el işçiliğine ve kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiyor. Bu noktada vatandaşlarımızın aklına kandırılma gibi  bir şey gelmesin”

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…