Kapıkaya’nın Yüzde 90’ı Tamam

Ülkemizin dört bir yanını baraj ve göletlerle donatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya’da inşa ettiği tesislerle münbit toprakları suya kavuşturmaya devam ediyor. Malatya’da inşa edilen dev yatırımlar arasında yer alan Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması projesinde çalışmaları aralıksız sürdüren Orman ve Su İşleri Bakanlığı şu ana kadar işin yüzde 90’ını tamamladı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılından bu yana Malatya’da inşa edilen sulama tesisleri için 1 milyar TL harcandı. Son 13 yılda 6 adet sulama tesisini tamamlayarak 233 bin 370 dekar zirai araziyi sulamaya açan Bakanlık, bölgede yılda  140 milyon TL gelir artışı sağladı. 2019 yılı sonuna kadar 7 adet sulama tesisinin daha tamamlanacağı Malatya’da 190 bin 890 dekar arazi suya kavuşturulacak ve yılda 108 milyon TL gelir artışı sağlanacak.

“KAPIKAYA TURGUT ÖZAL BARAJI SULAMASI PROJESİ’NİN YÜZDE 90’I BİTTİ”
Malatya’da inşa edilen dev yatırımlar arasında yer alan Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması projesinde çalışmaları aralıksız sürdüren Orman ve Su İşleri Bakanlığı şu ana kadar işin yüzde 90’ını tamamladı. Proje kapsamında sol sahilde tamamlanan 12 bin dekar zirai araziyi bu yıl içinde sulamaya açan Bakanlık sol sahilden sağ sahile iletim sağlayan tüneli de tamamlayarak 10 bin dekar zirai araziye daha su temin edecek.

“MİLLİ EKONOMİYE YILDA 25 MİLYON TL KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Malatya’da sulama konusunda çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ve rüyaları gerçeğe dönüştürdüklerini ifade ederek şunları söyledi: “ Malatya’da temelden 81 metre yüksekliğe sahip olan ve 71,1 milyon metreküp su depolama hacmi bulunan Kapıkaya Turgut Özal Barajı’nı 2012’de hizmete açmıştık. Şimdide sulama projesini inşa ediyoruz. İşin yüzde 90’ını bitirdik. Bu projeyle Kapıkaya Turgut Özal Barajı’ndan alınan suyu ileterek bölgedeki zirai arazileri suyla buluşturacağız. Önümüzdeki yılsonuna kadar tamamlanacak projeyle milli ekonomiye yılda 25 milyon TL katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…