Her Derde Deva Bitkiler Doğada Mucize Var!

 

Sağlık açısından hangi bitkisel ürünlerin kullanılması, hangi ürünün hangi hastalıklara faydalı olduğunu Ada Baharatçılar İşletme Sorumlu Mesut Adanus Gazetemize anlattı. Adanus, “doğa mucizelerle dolu ve her derde deva ilaçları bulmak mümkün. Vatandaş kendi başına bitkisel bir karışım yapmasın. Hangi ürünü niçin kullanacağını bilsin. Kişi önce doktora gidip hastalığının teşhisini yaptırmalı” dedi

Ada baharatçılar işletme sorumlusu Mesut Adanus bitkisel ürünlerin kullanılmasında, hangi ürünü hangi hastalık için kullanılmasını, her şeyden önce hastalığının teşhisi için vatandaşın doktora gitmesi gerektiği, kimsenin kendi başına bitkisel bir karışım yaparak sağlığını tehlikeye atmaması, hangi ürünün daha faydalı olduğunu gazetemize anlattı. Mesut Adanus, “Malatya’da genelde mide rahatsızlığı, hemoroit, kabızlık sorunu, prostat hastalıklar baş gösteriyor. Burada çare öncelikli olarak Tıp’tır, daha sonrasında destekleyici ürünleri verebiliyoruz. Öncelikle doktorun teşhisi nedir bunu görmek gerekir. Bunu öğrendikten sonra karaciğer ve böbrek hastası olup olmadığını soruyoruz” dedi. Öncelikle daha önceden hazırlanmış karışık çayları tavsiye ediyoruz diyen Ada Baharatçılar işletme sorumlusu Adanus şöyle konuştu, “doğa mucizelerle dolu. Her derde deva bitkileri bulmak mümkündür. Hazırlanmış bazı ürünler vardır. Bu ürünler çeşitli mühendisler tarafından formüle edilerek yapılmış ve sağlık bakanlığından izinleri alınmış ürünlerdir. Burada özellikle çaylar ve macunları tavsiye ediyoruz. Bazı ürünleri tanıtırsak, bunlardan biri alıç sirkesidir. Kalp damar hastalıklarına ve şeker hastalığına faydalı bir üründür. Bunların geri dönüşü bizim için çok önemli. Kullanılan ürünler kişide fayda sağlayınca tekrar gelip alabiliyor” ifadelerine yer verdi.

MUCİZEVİ ÜRÜNLER HER DERDE DEVA

Ada baharatçılar işletmecisi Adanus hangi haslıklar için hangi ürünlerin faydalı olduğuna değinerek şunları söyledi, “Siyanürü alınmış çörek otu yağları çok talep edilen ürünler arasında. Kış ayı geldiğinde ıhlamur ve ada çayı çok talep ediliyor. Zencefil, zerdeçal, tarçın, kuşburnu bunlar ağırlık kazanıyor. Örneğin ada çayının anti septik özelliği var, gargarasını yaptıktan 48 saat sonra bile etkisini kaybetmiyor. Ama bazı bilgileri de bilmek gerekiyor. Mesela ada çayı hamile bayanlara yasak. Çünkü kas gevşeten rahatlatan bir yapıya sahip olduğu için kadınlarda erken doğum ve düşük gibi sorunlara yol açabiliyor. Eskiden beri kullanılan nane-limon iyi nefes açıcı ve kış ayı için çok faydalıdır. Okaliptüs yağı burun tıkanıklığı için genellikle gece daha rahat uyku çekmek için kullanılır. Üzüm çekirdeğinde anti-enjik özelliğine sahiptir. Yaşlanmayı geciktirici ve iyi kan yapıcı özelliğe sahiptir. Saf keçiboynuzu pekmezi ile keçiboynuzu tozunu süte karıştırarak çocuklara içirilebilir. Diyet yapıp zayıflamak isteyenler yeşil çayı kullansınlar. Anti kanserojen etkisi vardır ve CA hücreleri ile savaşır. Zayıflatır ve yağ yakar. Tavuk baharatı yapıldığı zaman biberiye kullanılabilir. Devamlı kullanıldığında migreni hafifletiyor. Arjantin çayı olan mata çayı ödem hastalıkları için kullanılabilir” şeklinde konuştu.

MİDE, PROSTAT VE SAÇ PROBLEMİNE ÇÖZÜM

Baharatçı Adanus, “Malatya’da en çok problem mide, prostat ve saç sorunları olanlar karşımıza çıkıyor” dedi. Adanus bu sorunlar için en faydalı ürünleri söyle sıraladı, “Menengiç sakızı mucizevi bir özelliğe sahiptir. Menengiç sakızı her yerde bulunmayan bir üründür. Mide hastalıklarına, ülser, iltihap kurutucu özelliğine sahiptir. Bunu bulamıyorsanız menengiç kahvesini bol bol tüketilebiliyor. Kışın menengiç kahvesini sütle beraber karıştırılıp içilebilir. Astıma, öksürüğe, bağırsaklara faydalıdır. Saç problemi olanlar için sarımsak ve sarımsak yağı, tatlı badem yaşı kullanılabilir. Anti kanserojen bir yapıya sahip ve her hangi bir yan etki de oluşturmaz. Zerdeçal karaciğere ve prostata çok faydalıdır. Hindistan’da prostat oranı yüzde birlerde çünkü orada zerdeçal çok tüketiliyor. Hem baharat olarak, hem pekmeze, hem yoğurda hem de bala katarak tüketilebilir” diye konuştu.

SAĞLIĞI BOZAN ÜRÜNLERE DİKKAT

Açık bir karışık yapmıyoruz. Bu bir kere yasak zaten. Burada mühendislerin özel olarak yaptığı karışıklar hazır olarak satılıyor diyen Adanus şu konulara dikkat çekti, “Kendi hazırladığınız karışıklarda bir yeri tamir ederken bir yeri bozabilirsiniz. Tüm hazır ürünlerde sağlık bakanlığının ve tarım-köy işleri bakanlığının izinleri var. Ve bunlar bakanlıklar tarafından sürekli denetleniyor. Asla onaylı olmayan ürünler kullanılmamalı. Hangi ürünün ne zaman yapıldığı, kimlerin yaptığını buradaki tescil numaralarından öğrenmek mümkündür. Karışım yapanların bitkilerin o senenin ürünü olması, organik olması, dağlarda yetişiyor olması ve belli bir formülle hazırlaması gerekir. Bu da mümkün değil. Dolaysıyla asla açık karışım yapanlara itibar edilmemeli. Bu kişinin sağlığı açısından zararlı bir yöntemdir. Vatandaş önceden ne alacağını biliyor. Daha önceden internetten araştırıyor. Sorup soruşturuyor. Daha sonra gelip doğrudan şu firmanın şu ürününü almak istiyorum diyor. Araştırmadan, sorup soruşturmadan bir ürünün kullanılmaması gerekiyor. İlk önce hastalığı için hastaneye gitmesi ve hastalığının teşhis edilmesi gerekir. Daha sonra hastalığına katkı sağlayacak ürünler kullanılabilir. Vücuda kullanılan şeyler bellidir. Ama yenilen ve içilen şeylere daha çok dikkat edilmeli. Neyi niçin kullanılacağını kişi önceden bilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

>>M. Ali Günaydın- Malatya Sonsöz Gazetesi

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…