Eczacı Adayları Minik Suriyelileri ziyaret etti

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Orduzu Ali Fevzi Ağan Suriyeli Öğrenciler Geçici Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Eczacılık Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencileri, Suriyeli miniklere eczacılık mesleğini anlattı. Eczacı adayları aynı zamanda kendi imkânları ile aldıkları kışlık giyecekleri de miniklere hediye etti

Abo Almajd Homs, İsmail DK, Esra Özger ve Sara Yıldırım’dan oluşan ve kendilerine “Grup ŞURUP” adını veren İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 3. sınıf öğrencileri “sosyal sorumluluk projesi” kapsamında danışman hocaları Prof. Dr. Göknur Aktay öncülüğünde Orduzu Ali Fevzi Ağan Suriyeli Öğrenciler Geçici Eğitim Merkezi’ne ziyaret ettiler. Eczacılık fakültesi öğrencilerinin gönüllü olarak verdikleri maddi katkılar ile minik öğrencileri sıcak tutacak hediyeler alan Grup Şurup, ziyaretleri sırasında, Suriyeli miniklere eczacılık mesleği ve eczacının yaptığı iş hakkında bilgilendirmeler yaptı. Grubun Suriyeli elemanları Abo Almajd Homs ve İsmail DK Türkçe bilmeyen öğrenciler ve öğretmenleri için tercümanlık yaptı. Eczacılık mesleği konusundaki sunumlarının ardından öğrencilere hediyeler ve küçük bir ikram sunan eczacılık öğrencileri Suriyeli miniklerle şakalaşmayı da ihmal etmediler.

OKULU BIRAKIP GEÇİM DERDİNE DÜŞTÜLER
Danışman öğretim üyesi Prof. Dr. Göknur Aktay ile tercüman aracılığı ile konuşan sınıf öğretmeni, Suriye’deyken çok iyi bir yaşamları olduğunu, 5 evladının hepsinin de çok başarılı bir okul yaşamlarının olduğunu, çok çalışkan olduklarını ve onların geleceğiyle ilgili güzel hayalleri ve umutları olduğunu, ancak savaştan sonra mecburen ailesi ile birlikte Türkiye’ye göçtüklerini ve çocuklarının bir kısmının okulu bırakıp geçim derdine düştüklerini gözyaşları içinde anlattı.

PROF. DR. AKTAY: ÜLKEMİZDE GÜVENDESİNİZ
Suriye -Türkiye sınırında yaşadıklarını, aslında Türklerle akraba olduklarını ve çocuklarının geleceği için endişeli olduğunu söyleyen öğretmeni gözyaşları içinde dinleyen eczacılık öğrencileri ve danışman hocaları ise “Suriyeliler ülkemizde güven içindedirler ve artık bizim evlatlarımızdırlar. Savaşı çıkaranlar kendi kanlarında boğulsunlar, biz her zaman yanınızdayız, devletimiz her türlü yardımı yapıyor, biz de toplum olarak bu konuda bize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz, sizleri seviyoruz, emin ellerdesiniz üzülmeyin” diye yanıt verdiler. Grup Şurup, sosyal sorumluluk projesi kapsamında daha önce de, Yahya Kemal Bayatlı İlkokulunda öğretmenler günü kutlaması yaparak, öğretmen ve öğrencilere kutlama yapıp ardından yine minik öğrencilere eczacılık mesleğini tanıtmışlardı. Bu etkinlikte tanıştıkları Akçadağ Köy Enstitüsü mezunu, 88 yaşındaki emekli öğretmen Muazzez Yılmaz’a da öğretmenler günü hediyesi takdim etmiş, daha sonra evinde ziyaret etme sözü vermişlerdi.

YENİ PROJELER DE YOLDA
Grup Şurup, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Haziran ayına kadar daha birçok projeyi hayata geçireceklerini, üniversite gençliğinin toplumsal ve sosyal sorunlar konusunda sorumluluklar taşıması ve yararlı işler yaparak maneviyatlarını da güçlendirmeleri gerektiğini vurguladılar. Danışman öğretim üyesi Prof. Dr.Aktay ise, sosyal sorumluluk projelerinin insan ilişkilerini güçlendirmesi, toplumsal sorunlara sahip çıkmayı öğretmesi, iyilik yapma fırsatı tanıması ve sevgiyi topluma yayması açısından gençler için çok önemli bir uygulama olduğunu söyledi.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…