Denetim İstasyonları faaliyete geçti

Şehrin iki giriş noktasında çevre yolu üzerinde inşa edilen yol kenarı denetim istasyonları yaklaşık 4 yıl önce yapıldı, yeni işleve girdi. Taşıma haddinin üzerinde yük taşıyan ağır tonajlı araçlar ile ilgili işlemler başladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Malatya’nın girişlerinde de yol kenarı denetim istasyonları kurdu. Bakanlığın Malatya’da Kale ve Yeşilyurt ilçeleri çıkışlarına kurduğu yol kenarı denetim istasyonları dört yıl sonra işleve sokuldu. Şehir merkezinin girişlerinde bulunan denetim istasyonlarının çalışmaması nedeniyle hiçbir kontrolden geçmeyen ağır tonajlı araçlar sürekli yolları tahrip ediyordu. İstasyonların işleve girmesi ile artık araçların yol tahribi olmayacak.

“DENETİME BAŞLANMASI İYİ OLDU”

28 Haziran tarihli haberimizde neden açılmadığına değindiğimiz, Yol Kenarı Ağırlık ve Boy Kontrol noktaları denetime başladı. Yeşilyurt ve Kale ilçeleri çıkışlarında bulunan 3 tane Ağır Yük denetim kontrol noktalarında, yük taşımacılığı yapan Kamyon ve TIR’ların yüklerinin ağırlığı ve yüksekliği kontrolünde nelere dikkat edildiği hakkında, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı 13. Bölge müdürlüğünün yapmış olduğu açıklamada,  yapılan denetimlerde, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanuna göre cezai işlemlerin yapıldığı belirtildi. Yol kenarı denetim istasyonlarının faaliyete geçmiş olmasının iyi olduğunu belirten vatandaşlar, yolların bu ağır araçlar yüzünden tahrip olduğunu ve devlete zarar verdiğini söyledi. Denetimde geç kalındığının altını çizen vatandaşlar şunları belirtti;” Bu kadar zamandır kamyonların haddinden fazla yük koyup yollarda çöküntüler yaratmasına göz yumuldu. Denetim istasyonları kurulduktan 4 sene sonra işleve girdi. Bu dört senenin ardından en azından işleve girdi. Fazla yük almış olan araçlara ceza kesilmesi yerinde olacaktır. Bu kadar emekle yapılmış yolları fazladan kar yapmak için harcamaları doğru değil. Şimdiye kadar uzun yola çıkıyorum. Hemen hemen her gittiğim yerde denetim yapılıyor ama Malatya girişinde bu son zamanlara kadar denetim yapıldığını görmedim. Araca biçilmiş belli bir tonaj vardır. Bu tonajın üstünde yük taşındığı zaman yollarda çöküntüler oluşuyor. Şehirlerarası yolculuğa gidildiğinde yollarda çöküntülerin olduğunu göreceksiniz. Ama denetime başlanması iyi oldu.”

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Faaliyete Geçen denetim İstasyonlarında kurallara aykırı davranan şoförlere cezalar kesilecek. Peki bu cezalar neye göre ve hangi miktarda olacak? Taşımacılık, acentelik ve taşıma işleri komisyonculuğu ile nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliği yapılabilmesi için Bakanlıktan yetki belgesi alınması zorunluda olunduğu açıklandı. 4925 numaralı Karayolları Taşıma Kanunu’nun 5’inci maddesine göre yetki belgesi almadan taşıma işinde faaliyette bulunanlara, 5’inci maddesinin beşinci fıkrasına aykırı davranan taşımacılara lira, taşıma hizmetini yapmaktan kaçınan taşımacılara, aykırı davranarak bir taşımacının diğer bir taşımacının taşıma faaliyetini engellemesi halinde. Bilette tayin edilen yeri başka bir kimseye verenler veya 6’ncı maddesine aykırı davranarak yolcu taşıyanlardan, her yolcu için taşıma ücretinin beş katı tutarı, taşıma senedi olmaksızın eşya taşıyanlar, 6’ncı maddesinin birinci fıkrasına aykırı davranan taşımacılar, üçüncü ve dördüncü fıkralarına aykırı davranan taşımacılar, 7’nci maddesinin birinci fıkrasına aykırı davranan yolcu taşımacılarına ,ikinci fıkrasına aykırı davranan taşımacılara, altıncı fıkrasına aykırı davranan taşımacılara. 10’uncu maddesine aykırı davranan acente ve taşıma işleri komisyoncularına. 11’inci maddesine aykırı davranarak ücret tarifesi düzenlemeyenlere, ücret tarifelerine uymayan veya değişik ücret tarifeleri uygulayanlara, bunun dışında ikinci fıkraya aykırı davrananlara. Zaman tarifesine uymayanlara, zaman tarifelerini görülebilecek şekilde işyeri, terminal ve bilet satış yerlerinde bulundurmayanlara. İlgili kanunun 13’üncü maddesine aykırı olarak yabancı plakalı taşıtların Türkiye sınırları dahilindeki iki nokta arasında taşıma yapması halinde, taşıt sahibine veya şoförüne ,  14’üncü maddesine aykırı davrananlara , 18’inci maddesi hükümlerine göre sorumluluk sigortası yaptırmayan taşımacılara.  Kanun 22’nci maddesinin ikinci fıkrasına uymayan ve yükümlülükleri yerine getirmeyen taşımacılara, 31’inci maddesinin ikinci fıkrasında sayılan belgeler üzerinde tahrifat yapan taşımacılarına, 32’nci maddesine aykırı olarak terminal ve ara durak dışında yolcu indirip bindiren taşımacılara 239 lira ile 3 bin 623 lira arası para cezası uygulanacak.  Sorumluluk sigortası yapmaktan kaçınan sigorta şirketlerine, ödenmesi gereken sigorta priminin on katı tutarında ceza kesiliyor.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 50.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…