Çocukları Zehirliyorlar!

Bazı bakkal ve bayilerde “tek sigara, açık sigara” adı altında küçük yaştaki çocuklara sigara satılıyor. Bakkal ve Bayiler Esnaf Odası başkanı Turan Cıcık ve Vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi

Günümüzde sigara kullanım yaşı oldukça düştü. Düşen yaş oranına paralel olarak küçük yaşta sigara alımı arttı. Bazı bakkal ve bayilerde küçük yaştaki çocuklara sigara satımı yapılıyor. “Tek sigara, Açık sigara” adı altında küçük çocuklar başta olmak üzere, sigara paketinin içerisinden bir tanesini yüksek ücretle satıyorlar. Bu şekilde bir paket sigara parasının iki katını parasını kazanan zehir tüccarları kar ediyor.

CICIK, “ONLAR KENDİNİ BİLEN ESNAF DEĞİL”

Sigaranın açık bir şekilde değil de, hiçbir şekilde çocuklara satılmaması gerektiğini belirten Malatya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı turan Cıcık, Çocukları zehirleyenlere karşı yetkililerin yapacakları herhangi bir işlemde çocukları zehirleyenleri savunmayacaklarını söyledi. Turan Cıcık ile yapılan telefon görüşmesinde şu cümleleri kullandı; ”Satılmamasını arz ederiz. Küçük yaşta çocuklara sigara satan kişi kendini bilen esnaf değil. Bize üyeliği olan esnaflara her zaman bu noktada uyarılarda bulunduk onlarda satmıyorlar. Onları satanlar bize üyeliği olan esnaflardan değil. Bizde bu duruma karşı çıkıyoruz. Çocukları zehirliyorlar. Yapılacak herhangi bir işlemde biz yetkililerin yanındayız, Çocukları zehirleyenleri biz savunmayız. Bunlara el atılması lazım. Kayıt dışı olanların kayıtlarının yapılması lazım. Genelde bu satışı yapanlar kuytu köşeye dükkan açmış, mahalle aralarında satış yapan kişiler.”

“YAPTIRIM LAZIM”

Bu duruma vatandaşta tepki gösterdi. Çocuklarını bakkala ekmek alması için yolladıklarında bundan sonra güvenemeyeceklerini belirten vatandaş, yetkililerin bu duruma el atması gerektiğini söyledi. Ne amaçla olursa olsun yaptıklarının hem yasa dışı hem de çocukları zehirleyen bir durum olduğunu dile getiren vatandaşlar şunları söyledi;” Bu konuda bütün bakkallar ve büfeler suçlu değil tabi ki, ama çocukları zehirleyen bakkalların olduğunu unutmamalıyız. Çocuğun biri geldi gözümün önünde bakkalcıya bir lira uzattı bir dal sigarayı alıp uzaklaştı. Bakkala kızdığım zaman da abi bu çocuğu tanıyorum abisine aldı diyor. Günde 20 lira fazladan kazanmak için küçücük çocukları zehirliyorlar. Bunlara bir an önce müdahale edilmesi lazım.

SONSÖZ

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…