Birçok Hastalığa İyi Gelen Kenger Sakızı

Birçok hastalığa şifa diyebileceğimiz kenger sakızı tezgâhlarda yerlerini almaya devam ediyor. Yöre insanının vazgeçilmezi olan sakızların Darende de üretimi sürdürülüyor

Başta diş hastalığı olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen kenger sakızı, Darendeliler tarafında bir geçim kaynağı olarak görülüyor. Yılda yaklaşık beş yüz ton kenger sakızı üretiminin yapıldığı İlçede çoğu vatandaş geçimi bu şekilde karşılıyor. Kenger Sakızı Kenger Bitkisinden üretildiğini söyleyen üreticiler Kenger’ in, yüksek yerlerde, dağların sarp kayalık bölgelerinde kendiliğinden yetişen dikenli, şifalı bir bitki olduğunu söyledi. Kurak iklimi seven bir bitki olduğunu kaydeden, üreticiler şunları kaydetti;” Bu bitkiden çoğumuzun bildiği Anadolu’nun çok özel doğal ürünü olan kenger sakızı elde edilir. Bilinen bileşimi sakız dır. Kengerin bir dönemin uygarlıklarının sütun başlıklarını süsleyen, akantus denilen dikenli yapraklarla akraba olduğu da söylenir. Az gelişmiş bir enginar sayılabilir. Elde edilmesi Bol dikenli kenger bitkisinin toprak altında kalan kısmını çaprazlamasına bıçakla kesilir ve üzerini temiz bir taşla kapatılır. Kesme işlemi ustalık gerektirir. Bitkiden akan beyaz renkli sütü donduktan sonra da, bol su ile yıkanır ve elde edilen bu sakız çıkartılır. Bir kenger bitkisinden üç defa sakız yapılabiliyor. Sabahtan gövdesi kesilerek sütü akıtılan bitkinin akşam sakızı toplanabiliyor. Özellikleri-Faydaları En önemli özelliği katkısız, doğal bir ürün olmasıdır.

KATKI MADDESİ İÇERMİYOR

Piyasada bulunan diğer sakızlarda katkı maddesi olduğu için vücuda faydası yoktur. Kenger sakızını yumuşatmak sabır ister. En erken 1 haftadan önce pek yumuşamaz. Bazı gençlerin önce epeyce çiğneyip sonra ebeveynlerine, yaşlı aile halkından birine verdikleri de duyulmuştur. İnsan sağlığı için bugüne kadar tespit edilmiş, bilinen hiçbir zararı yoktur. Bunun aksine çeşitli hastalıkların giderilmesi için faydalıdır. Doğal ilaç olarak bilinir.

HER DERDE DEVA

Tespit edilen faydaları şunlardır: Çürük dişin üstüne kenger sakızı konulup ısıtılan demirin sakızın üzerinde gezdirilmesi suretiyle diş ağrısı giderici Patlayan kulak zarının düzelmesi, Safra kesesinden taş düşürme, Kalp damarlarının gevşemesi, Dişetlerini kuvvetlendirici, Orta kulak iltihaplanması, Mide ağrısı ve şişkinliği, Aperatif / iştah açıcı, Dişleri temizleyici, Çene gevşemesi, Hazımsızlık, Tansiyon,  Yüz felci, Şeker, Tat-Koku Kenger sakızı kekik tadını anımsatır. İlk çiğnemeye başlanıldığında tadı hafif acı olur. Ancak çiğnemeye devam edildikçe bu acılık kaybolur. Kendine has karakteristik az kokuludur. Muhafaza Kenger sakızının 5-6 ay kadar kullanım süresi vardır. Kenger Sakız sız yapamam diyenler buzdolabında biraz daha uzun süre muhafaza edebiliyor. Bir miktar çiğnendikten sonra yorulursanız yine su dolu bir kabın içine konulmak suretiyle muhafaza edilebilir. Ticari Takdim Yaprak kenger sakız ,damla kenger sakız olarak iki şekilde ticari olarak takdim ediliyor. Satılırken, bekletilirken su içinde muhafaza ediliyor. Fiyatı 6 adedi yaklaşık 3 TL dir. Yemekleri Aynı zamanda bir yaban sebzesi olan kenger haşlanır, kavrulur, varsa yumurta kırılır, bulgura katılır. Tulukta yoğurtla ekşimeye bırakılır.  Fermantasyon işlemi, yayla gülü olan kenger sakızı sıcak yaz aylarında dikkat gerektiren, yoğun, zor, tehlikeli bir çalışmanın ürünü olarak elde edilmektedir. Sizde vatanından ayrı, bu tatlara özlem duyan, bu şifalı ürününden yararlanmak isteyenlerden biriyseniz, bir şekilde de elinize her nasılsa zor da olsa ulaştıysa, size bembeyaz misler gibi kenger sakızını çiğnemek, fazlaysa da ikram etmek ve hediye etmek kalır. Alırken de cebinizi biraz zorlayıp çok çok alın ki ikram ettiklerinize tattıran siz olun. İşiniz zor. Çeneniz dert görmesin. Afiyet olsun. Allah şifa versin.”

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…