Bebeklerde Yalancı Emzik Ve Biberona Dikkat

 

Değişmez değer kalıplarımız arasında yer alan ve oldukça masum görünen uygulamalarımızdan olan, gece bebek uyurken aç yatmasın diye ağzına tıkıştırmamız biberonlar ve yaşının ilerlemesine rağmen uzun yıllar kullandığımız yalancı emzikler, bebeklerin diş ve çene yapısına zarar veriyor

Konuyla ilgili düşüncelerini aldığımız Diş Hekimi Naim Zengin bebeklerde diş sağlığının nasıl olması gerektiğinden bahsederek önemli noktaları belirtti.

3 YAŞINDA FIRÇALANMAYA BAŞLANMALI

Ağız ve diş sağlığı bakımı süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren başlıyor diyen Diş Hekimi Naim Zengin: “ Genel ihmallerden bir tanesi de bu. Bebekler süt dişlerini altı aylıkken çıkarmaya başlar.  Ve o andan itibaren ağız diş sağlığı temizliği başlıyor.  Peki bakım için ne yapılmalı? Çocuk emzirdikten sonra muhakkak temiz bir gazlı bezle, köy ortamında ise temiz bir tülbent parçasıyla bebeklerin çıkan dişlerinin yüzeylerinin silinmesi gerekiyor. Çocuk, süt dişlerini çıkardıktan sonra yaklaşık 3 yaşına geldiği zaman çocuğun artık dişlerini fırçalaması gerekiyor.  En büyük yanılgılardan bir tanesi ‘Amcası dişlerini fırçalamıyor. Macun aldık fırça aldık ama fırçalamıyor.’ Çocuk 6 yaşına gelene kadar dişlerin fırçalanması anne ve babanın görevi bir kere. Bunu nasıl yapmak gerekiyor. Önce çocuğu kucağına oturtacak, dişlerini güzelce fırçalayacak, daha sonra çocuğun karşısına geçecek ‘hadi yavrum benim gibi fırçala’ diye söyleyecek.  Kendi fırçasını da alacak çocuğa dişlerini nasıl fırçalaması gerektiğini gösterecek. Yani çocuk anne babayı taklit edecek” ifadelerini kullandı.

‘5 YAŞINA KADAR TOLERE EDİLEBİLİR’

3 yaşına kadar emzik kullanmanın sakıncalı olmadığını dile getiren Zengin: “3 yaşından sonra, süt dişlerinin ağız ortamında çıktıktan sonra çocuk emziği emmeye devam ederse emziğin pozisyonundan kaynaklı üst çenede ileriye doğru bir büyüme gözlenir.  Bu büyüme 5 yaşına kadar tolere edilebilir bir büyümedir. Yani çocuğu 5 yaşından önce vazgeçirebilirseniz vücut yeniden bunu normale çevirebiliyor.  5 yaşından daha uzun bir sürede çocuk emzik kullanıyorsa. İlerde ciddi görüntü problemlerine neden olur.  Üst çene çok önde konumlanmış oluyor alt çene geride kalmış oluyor. Böyle durumlarda ortodontik tedavi görmesi gerekiyor çocuğun. Onun için biz yalancı emziklerin en fazla 3 yaşına kadar kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Daha ileri de kesinlikle kullanmasın diyoruz” sözlerini kullandı.

BİBERON ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT

En büyük sıkıntılardan bir tanesi de süt içerisine konulmuş bisküvi, bol şekerle hazırlanmış gıdaların biberonlarla verilmesi olduğunu belirten Zengin: “Özellikle gece çocuk biberon emiyorsa ve dişlerde bir bakım yapılmıyorsa biberon çürüğü dediğimiz olay meydana geliyor. Bu çürükle çocukların ön grup dişlerinin tamamen çürüdüğünü görüyoruz. O yüzden biz mümkün mertebe çocuklarda biberon kullanılmasına karşıyız. Çocukların biberonla beslenmesine karşıyız.  İllaki biberon kullanılacaksa da biberon kullanıldıktan hemen sonra dişlerin temizlenmesini istiyoruz. Ayıca mümkün mertebe çocuğun biberonla değil de, kaşıkla beslenmesini istiyoruz” sözlerini kaydetti.

Kaynak: Hanife Sarı Sonsöz Gazetesi

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…