Ailedeki Problemlerin Şifreleri

Büyükşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi iş birliğinde kadınlara yönelik düzenlenen bilinçlendirme konferansları devam ediyor

Bu kapsamda Melekbaba ve Tecde mahallerinde düzenlenen konferanslarda “Ailede Problem Çözme” konusu anlatıldı. Konferanslara sunumlarını yapmak üzere Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi’nden Aile Uzmanı/Sosyolog Zehra Sönmez ve Aile Uzmanı/Sosyolog Elif Şengönül ve mahalle sakinleri katıldı. Her evlilikte bazı sorunların yaşandığını dile getiren Zehra Sönmez, “Önemli olan evliliklerde sorun yaşamamak değil, önemli olan sorunlarıyla başa çıkabilen bir aile olmayı başarabilmektir. En başaralı ve mutlu ailelerde bile zaman zaman çatışmalar yaşanabilir. Her evlilik ilişkisinde çatışma, tartışma ve ardından çözüm bulma süreci, ilişkinin doğasında yer alır ve sürekli tekrarlanır.”dedi.

GERÇEKÇİ OLMAYAN BEKLENTİLER
Sönmez, evlilikte sıklıkla yaşanan ve çatışmaya neden olan sorunların; eşlerin çatışma ve problem çözme becerilerinde eksiklikler, evliliğe yönelik gerçekçi olmayan beklentiler, ailedeki rol dağılımı konusunda eşlerin birbirlerinden farklı beklentilere sahip olmaları, cinsiyet farklılıkları, ekonomik sorunlar, eşlerin arasında iletişim yetersizliği ve eşlerin birbirine yeteri kadar zaman ayırmaması olduğunu dile getirdi. Tartışma anında söylenen yanlış söylemlerin tartışmayı daha da alevlendirdiğini söyleyen Elif Şengönül, “Tartışmaya çözüm bulabilmek için, eşimizle açık iletişim kurmalıyız, olumsuz düşünceleri kontrol edebilmeliyiz, olaya karşımızdakinin gözünden bakabilmeliyiz ve affetmeliyiz. Bunları yaparsak eğer çözüm bulma noktasına gelmiş oluruz.”dedi.

TARTIŞMA SIRASINDA…
Şengönül, “Tartışma sırasında yüzümüzdeki gülümsemeyi bozmazsak, şikâyetimizi kısaca açıklarsak, konuşmamıza olumlu cümlelerle başlarsak, sen diye cümlelerin yerine ben diye konuya başlarsak ve ihtiyacımızın ne olduğu açıksa dile getirirsek tartışmayı yapıcı bir hale getirebiliriz.” dedi. Konferansın sonunda Tecde ve Melekbaba mahalle sakinleri Zehra Sönmez’e ve Elif Şengönül’e çeşitli sorular yönelterek,onlardan çözüm önerisi aldılar.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…