Ağbaba, Depremzedelerinin Sesi Oldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hekimhan ve Kuluncak depremzedelerinin sesi oldu. TBMM’de konuşan Ağbaba, “Köydeki kerpiç evden deprem sigortası isteniyor, bu nedenle yardım yapılmıyor” dedi.  Maliye Bakanı Ağbal ise konuyu inceleteceğini söyledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili  Veli Ağbaba, Hekimhan ve Kuluncak’ta geçtiğimiz yıl meydana gelen depremin ardından evleri hasar gören afetzedelere hala yardım yapılmamasını eleştirerek, “depremzedelere bürokratik engellerle yardım yapılmıyor. Bu mağduriyetin biran önce sonlandırılmasını istiyoruz” dedi.

DEPREMİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
TBMM’de Bütçe Görüşmeleri sırasında söz alan Ağbaba , “Doğu Anadolu fay hattı üzerinde olan ve birinci derece deprem bölgesinde bulunan Malatya’da 29 Kasım 2015 tarihinde Hekimhan ve Kuluncak’ta deprem meydana geldiğini, başta Dursunlu, Sarıkız olmak üzere çok sayıda köyde  yüzlerce binada  ağır hasar oluştuğunu söyledi.

İKİNCİ EV VE DEPREM SİGORTASI,  YARDIMI ENGELLİYOR
Depremin üzerinden bir yıl geçtiğini ancak  bir yıldır depremzedelere yardım yapılmadığını kaydeden CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; “ Bürokrasi hak sahiplerine yardıma  engel oluyor, depremzedelere bürokratik engellerle yardım yapılmıyor. Hak sahiplerinin yaşadığı en önemli sorun afetzedenin kendisine ve eşine ait il sınırları içerisinde ikinci bir konutun bulunması. Bilindiği gibi köylerde herkesin evi var, mecburen illerde de birer tane evi var. Bu nedenle yardım yapılamıyor. Bu anlayışın değişmesi gerekiyor. Ayrıca, köylülerden deprem sigortası istenmesi de köylüleri mağdur ediyor, “Köydeki kerpiç evin sigortası mı olur?” diye soruyorlar köylüler. Güzelyurt Mahallesi’nde 297 hasarlı evin sadece 2’sinin deprem sigortası olduğu düşünüldüğünde durum daha rahat anlaşılacaktır. Bu konuda yardımların yapılmasını, mağduriyetin giderilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN AĞBAL CEVAP VERDİ
Ağbaba’nın konuşmasını dinleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal ise  yaptığı konuşmada “Sayın Ağbaba, Malatya’da meydana gelen deprem nedeniyle bir mağduriyetlerini ifade ettiler. Öncelikle, bütün köylülerimize geçmiş olsun. Rabb’im inşallah bu tür felaketlerle bir daha karşılaştırmasın. Uygun görürseniz, AFAD’dan bu konuyla ilgili bir bilgi rica edeceğim. Onlardan geldikten sonra da sizlerle paylaşacağım.” şeklinde konuştu.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…