3 Yaşındaki Kızlar Bile Zayıf Olma Düşüncesinde

 

 Yapılan güncel bir çalışmanın sonuçlarına göre; özellikle kız çocukları, şişman oyuncaklarla oynamayı reddedip, onun yerine zayıflığı, güzelliği ve fit vücudu simgeleyen Barbie bebeklerle oynamayı tercih ediyor. Bu araştırmayla 3 yaşındaki kızların bile şimdiden zayıf olmak düşüncesinde olduğu ortaya konulmuştur

Yeme bozukluklarının giderek artan bir sorun olduğunun altını çizen Medical Park Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Aysun Yurdakul, ailelere çocukları için beslenme önerilerinde bulundu.  Çocukların tüm medya araçlarından edindiği bilgiler çerçevesinde, kilolu olmanın aşağılanan kötü bir durum olduğu fikrine kapıldığını belirten Diyetisyen Aysun Yurdakul, “Bu durum bazı çocukları olumlu etkilerken, bazı çocukların yanlış radikal diyetlerle erken yaşta tanışmalarına sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

“KIZLAR, ŞİŞMAN OYUNCAKLARLA OYNAMAYI REDDEDİYOR

Yapılan güncel bir çalışma hakkında da örnek veren Diyetisyen Aysun Yurdakul, “Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; özellikle kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddedip, onun yerine zayıflığı, güzelliği ve fit vücudu simgeleyen Barbie bebeklerle oynamayı tercih ediyorlar. Kısacası yapılan bu çalışmaya göre 3 yaşındaki kızların bile şimdiden zayıf olmak düşüncesinde olduğu ortaya konulmuştur” İfadelerini kullandı.

“DOĞRU BESLENMEYİ ÖRNEK OLARAK ÖĞRETMELİYİZ”

Zayıflık baskısının; çocuklarda yeme bozukluklarına yol açtığını ve depresyona sürüklediğine vurgu yapan Diyetisyen Yurdakul, “Çocuklar, kilolu insanların iyi olmadıklarını düşünmektedir. Bu nedenle kilolu arkadaşlarıyla ‘alay etme’ durumu ortaya çıkabilmektedir.  Anne-baba olarak çocuklarımıza doğru beslenmeyi; kendimiz de doğru beslenerek ve davranışlarımızla örnek olarak öğretmek zorundayız” dedi.

“ZARARLARINI ANLATIP KENDİMİZ YİYORSAK İNANDIRICILIĞI KALMAZ”

Çocukların erken yaşta kazandığı yeme alışkanlıklarının ilerleyen yaşlardaki obezitenin yanı sıra tüm psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların kapısını daraltacağını belirten Diyetisyen Yurdakul, “Çocuklarımız bizleri izleyerek öğrenir. Çocuğumuza bir yemeği sevdirmeyi istiyorsak, zorlayıcı davranmadan, faydalarından bahsederek ve o yemeği biz de yiyerek örnek olabiliriz. Fast-food ürünlerin, asitli içeceklerin zararlarından bahsediyor ve biz tüketiyorsak inandırıcılığı kalmaz” şeklinde konuştu.

“YASAKLAR GİZLİCE YEMESİNE NEDEN OLABİLİR”

Doyduğunu söyleyen çocuğa ısrarcı olunmaması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Yurdakul, “Zararlı yiyeceğe yasak koymak onların daha çok istemesine ve hatta bizden gizli yemesine neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme programını basmakalıp bilgilerle değil, çocuğun kendisine özel programlamak gerekir. Gelişme çağında çocuğun kilo fazlalığı varsa zayıflama diyetleriyle değil doğru beslenme programıyla kilo vermesinin doğru olacağını bilmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

 “BESLENME ÇANTASINA SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR KOYUN”

Özellikle tatlıya eğilimi olan ve göbek çevresi yağlanma başlayan çocukların ebeveynler tarafından önemsenmesi gerektiğini ifade eden Diyetisyen Yurdakul şöyle devam etti: “Boyu uzayınca geçer demememiz gerekir. Beslenme çantasına koyduğumuz tam tahıllı küçük sandviçler, meyve, badem, ceviz, fındık, kuru meyvelerle yapılmış kurabiyeler gibi keyifli ve sağlıklı atıştırmalıklar çocuğunuzun büyümesini, gelişimini hatta dikkatini olumlu etkilediği gibi okuldan dönünce açlığı kontrol edebileceği için abur cubura saldırmasını önler.”

>>Haber Merkezi

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…